یک شنبه 27 آبان 1397- 06:10:03
 

اسکناس‌ آرژانتینی با طرح جزایر «مالویناس»

1394/08/06 اسکناس

گروه جدیدی از اسکناس‌های آرژانتینی که بر روی آن‌ها تصویر جزایر «مالویناس» نقش بسته است، از سوی جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته شد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «تله سور»، گروه اسکناس‌های جدید آرژانتین که بر روی آن‌ها تصویر «اوا پرون» بانوی اول آرژانتین و همچنین تصویر جزایر مورد مناقشه «مالویناس» نقش بسته‌اند، جایزه «بهترین در منطقه در سال 2015» را دریافت کردند؛ این جایزه از سوی آژانس اختصاصی اسکناس‌های شناخته شده بین‌المللی اهدا شد.

اسکناس‌ آرژانتینی با طرح جزایر «مالویناس»

گروه جدید اسکناس‌های آرژانتینی تحت عنوان «ما وطن داریم» در میان اسکناس‌های کشورهای آمریکای لاتین که در 5 سال اخیر رو به نو شدن نهاده‌اند، این مقام را کسب کرده است.

به رسمیت شناخته شدن این اسکناس به «کاتیا دائورا» ریاست انجمن دولتی «خانه پول آرژانتین» طی چهارمین کنفرانس «چاپ با امنیت بالا در آمریکای لاتین» که در «لیما» پایتخت پرو برگزار شد، ابلاغ گردید.

«دائورا» ضمن اشاره به این که هر اسکناس آرژانتین راوی تاریخ این کشور است، عنوان کرد که هدف گروه جدید اسکناس‌های آرژانتین به نمایش درآوردن بیش از 200 سال از تاریخ این کشور است.

اسکناس‌ آرژانتینی با طرح جزایر «مالویناس»

از سوی دیگر «مارتین وایت» مدیر و رئیس آژانس «شناسایی بین المللی» تصریح کرد که ملاک هیئت داوران طراحی، جلوه ملی، تعادل تمهیدات امنیتی، تعیین هویت به وسیله ایدئولوژی‌های ملی کشور، اشتیاق عمومی و آموزش همگانی بوده است.

وی با اشاره به این‌که روی اسکناس 50 پزویی جدید (معادل 6 دلار) تصویر جزایر «مالویناس» و روی اسکناس 100 پزویی جدید (معادل 12 دلار) تصویر «اوا پرون» نقش بسته است، افزود که طراحی بومی این اسکناس‌ها در میان سایر شرکت‌کنندگان در این رقابت به شکل قابل ملاحظه‌ای متمایز بود.

در ماه مارس (اسفند) «آلخاندرو وانولی» رئیس بانک ملی آرژانتین گزارش داد که اسکناس‌های جدید اهدا شده به جزایر «مالویناس» علی رغم این که وزیر امور خارجه انگلیس در تلاش برای مضحک جلوه دادن این عمل به عنوان حیله‌ای از سوی دولت آرژانتین می‌باشد، در دست چاپ است.

 وی همچنین تصریح کرد که این اسکناس جدید به عنوان یک اسکناس رایج روزانه در این کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و هدف از ایجاد آن در واقع گنجاندن تقاضای تزلزل‌ناپذیر مردم آرژانتین درباره حاکمیت جزایر مالویناس می‌باشد.

این اسکناس جدید 50 پزویی آرژانتین، در طرف دیگر تصویری از قبرستان «داروین» را ارائه خواهد کرد که در آن‌جا سربازان آرژانتینی کشته شده در طول جنگ بر سر جزایر «مالویناس» دفن شده‌اند.

«بوینوس آیرس» (پایتخت آرژانتین) و «لندن» (پایتخت انگلیس) از سال 1833 میلادی (1212 شمسی)، زمانی‌که نیروهای انگلیسی جزایر «مالویناس» را اشغال کردند، بر سر حاکمیت این بخش از سرزمین آرژانتین با یکدیگر اختلاف دارند.

سازمان ملل متحد در سال 1965 میلادی (1343 شمسی) اعلام کرد که انگلستان باید این قلمرو را از استعمار خود خارج سازد و قطعنامه‌ای به تصویب رساند که بر مبنای آن خواستار برقراری مذاکرات بین طرفین برای یافتن یک راه حل مناسب برای حل این مشکل شد.

با این وجود مقامات بریتانیایی این درخواست سازمان ملل را نادیده گرفته و با برگزاری یک همه‌پرسی در سال 2013 که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است، ادعا دارند که حق مالکیت جزایر مالویناس متعلق به آن‌هاست.

 

نظرها

هیچ نظری یافت نشد

ثبت نظر

 
 
در حال بارگذاری...